Po początkowym okresie zauroczenia i zakochania, kiedy jesteśmy bardzo czuli i otwarcie na druga osobę przychodzi okres, kiedy nieco emocje opadają i zaczyna się codzienne życie. Nie jesteśmy już tak bardzo intensywnie na sobie skupieni, chociaż wciąż potrzebujemy uczuć. Z czasem wydaje nam się, że druga osoba już tak nas nie kocha jak kiedyś, że nie jesteśmy już tak ważni.
Jak dbać o miłość w związku?
Często mówimy o tym, że partner lub partnerka mówią, że nas kochają lub że jesteśmy dla nich bliscy, a jednak nie czujemy tego. Mamy wrażenie, że ich zachowanie nie potwierdza tego. Dlaczego? W gabinecie psychoterapeutycznym często okazuje się, że partnerzy niejako rozmijają się w sygnalizowaniu swoich uczuć. Chociaż są dla siebie ważni to nie rozpoznają tego.
W swojej teorii dr. Chapman opisał 5 kanałów poprzez które komunikujemy innym swoją miłość, ale też po których rozpoznajemy, że ktoś nas kocha.
5 kanałów wyrażania miłości
Okazuje się, że wbrew naszym odczuciom i oczekiwaniom nie ma jednego uniwersalnego „języka miłości”, który dla każdego byłby tak samo zrozumiały. Jesteśmy różni. Na różne rzeczy zwracamy uwagę i jesteśmy czuli. Tak jak porządek w domu nie dla każdego ma ten sam wymiar. Tak samo nie każdy z nas uważa, że zupa pomidorowa jest najlepszą i najsmaczniejszą zupą świata. Nasze uczucia możemy okazywać na różne. Kłopot jest w tym, że tylko niektóre z nich są dla nas wiodące i na nie zwracamy uwagę. Dr. Chapman pogrupowała te zachowania na 5 kategorii czyli „5 języków miłości”.
- Pierwszy język, to „słowa uznania” – tu mieszą się przede wszystkim werbalne komplementy wyrażające docenienie i wsparcie.
- Drugim językiem jest „służenie”, czyli okazywanie miłości poprzez działania (uczynki), które w jakiś sposób odciążają drugą osobę.
- Trzeci język, to „jakościowy czas”, a więc poświęcanie partnerowi niepodzielnej uwagi bez wszelkiego rodzaju „rozpraszaczy” podczas wspólnego przebywania.
- „Prezenty” są kolejnym językiem. Nie nie musza to być jakieś drogocenne podarunki, ale ważne są małe, symboliczne gesty, które pokazują uczucie, zaangażowanie i pamięć o drugiej osobie.
- Ostatnim językiem jest – „fizyczny dotyk”, odnosi się do okazywania bliskości i obecności poprzez różnego rodzaju nieseksualny kontakt fizyczny.
Czy wszyscy mamy ten sam kanał miłości?
Z badań wynika, że każdy z nas ma swój preferowany język okazywania i odbierania miłości. Zazwyczaj jest on jeden i jest dla nas najbardziej zrozumiały, niejako naturalny, więc może okazać się, że jeśli z bliska osoba mamy inne kanały to możemy nieświadomie i z czystej niewiedzy rozmijać się.
Sytuacja kiedy oboje partnerzy mają ten sam kanał zdarza się dość rzadko. Zazwyczaj partnerzy wchodzą w związek z różnymi doświadczeniami (czasem wręcz skrajnie różnymi), które w dodatku wydają się im uniwersalne i oczywiste. Często prowadzi to do nieporozumień i sytuacji, w których oboje starają się jak umieją, a mimo to żadne nie czuje się do końca kochane.
Jakiś czas temu dużo mówiło się na temat sposobów zapamiętywania przez ludzi. Podzielono ludzi na wzrokowców, słuchowców i osoby u których wiodącym zmysłem był kinestetyczno-czuciowy. Podobnie z językami miłości. Warto rozpoznać swój kanał, mówić o tym swojemu partnerowi (na co najbardziej zwracam uwagę), ale też rozpoznać jego lub jej kanał i starać się świadomie komunikować swoje uczucia za jego pośrednictwem.
Jak korzystać z 5 kanałów miłości?
- Jeśli głównym językiem partnera są słowa – pamiętajmy, by go chwalić, doceniać, dawać szczere komplementy. Dobrze sprawdzają się także listy miłosne, czy małe karteczki z wyznaniami.
- Jeśli dla bliskiej osoby ważne są czyny – najbardziej pożądane będzie wyręczenie drugiej osoby w jej obowiązkach (np. ugotowanie obiadu, odebranie dzieci ze szkoły) lub choćby zaoferowanie swojej pomocy i wsparcia, wspólnego wykonania różnych zadań.
- Gdy chcemy ofiarować drugiej połówce jakościowy czas – zadbajmy o spacery we dwoje lub stwórzmy inne sytuacje, w których nie będzie elektroniki czy innych rozpraszaczy. Może uda się zainicjować jakieś wspólne hobby? a może po prostu potrzeba wolnego czasu na krótka rozmowę o sobie.
- Prezenty to nie tylko materialne podarunki, ale też takie gesty jak zorganizowanie urodzinowej imprezy – niespodzianki czy przygotowanie kolacji na rocznicę znajomości lub bez okazji.
- Kanał dotyku wydaje się być najbardziej oczywisty – ale ważne by to były gesty nie tylko seksualne. Może to być przytulanie, głaskanie, trzymanie za ręce, masowanie, całowanie i wszystko co sprawia wam cielesną nieseksualną przyjemność.
Korzyści z poznania i stosowania kanałów miłości
Jeśli nauczymy się okazywać partnerowi miłość w sposób najbardziej dla niego zrozumiały – nasz związek z pewnością na tym zyska. Dając drugiej osobie to co dla niej ważne i widząc jej radość nabieramy więcej chęci by to robić. Równie ważne jest także dostrzeżenie w gestach drugiej osoby jej uczuć, nawet gdy są ona spoza naszego kanału miłości. Daje to więcej spokoju i przestrzeni na rozmowę i poznawania siebie nawzajem. Obniża obawę, że skoro nie dostajemy np. niespodzianek to nie jesteśmy już ważni dla bliskiej osoby. Być może daje nam ona znać o swoich uczuciach poprzez zabranie naszego samochody do mechanika.
Oczywiście nie zapominajmy w tym wszystkim o własnych potrzebach. Nawet jeżeli znamy różne języki, to zawsze jeden będzie dla nas tym „ojczystym”. Dlatego mówmy partnerowi czego konkretnie oczekujemy i dlaczego jest to dla nas ważne. To daje szansę na wzajemność.
Na koniec przyszła mi do głowy taka refleksja, że w zasadzie te wskazówki możemy zastosować do wszystkich ludzi. Nasze dzieci, czy przyjaciele także maja swoje charakterystyczne dla nich kanały miłości :)
Warto też przeczytać:
- Niechciane uczucia
- Dlaczego unikający unikają
- Przekonania utrudniające życie cz. 1 – Oczekiwanie by inni wiedzieli „co nam siedzi w głowie”
Opracowanie: Psycholog – psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak