Jestem psychologiem, psychoterapeutą specjalizującym się w psychoterapii indywidualnej dorosłych. Gabinet psychologiczny - ul. Polna 3a/25, Warszawa (Mokotów/ Śródmieście).
Łagodna Bio-Energetyka – praca z ciałem

Łagodna Bio-Energetyka – praca z ciałem

Historia powstania

Zacznijmy od A. Lowena, który jest najbardziej znany z tego nurtu w Polsce. W latach 90-tych wydawnictwo Santorski wydało kilka jego książek, które opisywały silny związek pomiędzy ciałem (postawą ciała, silnymi napięciami lub zbyt małymi w określonych partiach ciała). Najpopularniejsze z nich to Duchowość ciała czy Miłość, seks i serce.

Lowen był uczniem Wilhelma Reicha, który z kolei był uczniem Z. Freuda. Twórczyni Łagodnej Bio-Energetyki Eva Reich była córką W. Reicha. Obserwowała pracę ojca i poruszyło ją to, że ojciec bardzo delikatnie postępuje w pracy z dziećmi w przeciwieństwie pracy z dorosłymi, gdzie próbował mocno interweniować. Eva Reich z wykształcenia była lekarzem i przez wiele lat pracowała na oddziale noworodków. Miała tam okazję obserwować jak wiele traum doświadczają dzieci w okolicach porodu i jak te traumy aktywują obrony, które za ojcem nazwała „zbroją” . Tak więc początkowo skupiała się na pracy z małymi dziećmi, a potem dostrzegła, że narzędzia te można także stosować w pracy z dorosłymi.

Propagowaniem i nauką jej osiągnięć zajmuje się asystent Evy Reich – Richard Overy z Gentle Bioenergetics Institute w USA.

Jak działa zbroja?

Zbroja przejawia się na poziomie ciała ( np. napięcia, bladość skóry, zastygnięcia), na poziomie emocji ( np. płaczliwość, napięcie lub apatia). W bioenergetyce mówi się także o tym, że zbroja poprzez blokady utrudnia swobodny przepływ energii życiowej przez ciało.

Kiedy doświadczamy trudnych dla nas emocji, zbyt trudnych do udźwignięcia pojawiają się obrony psychiczne mające pomóc nam przetrwać. Eva Reich za ojcem skupiła się nad przejawami tych obron w ciele. Kiedy jesteśmy noworodkami mamy niewielki repertuar zachowań chroniących – płacz wzywający opiekunów do interwencji, odwrócenie głowy, zamknięcie oczu, wstrzymanie oddechu, zastygnięcie. Dziecko nie może sobie wytłumaczyć sytuacji, ani nie może fizycznie uciec. Reaguje odruchowo. I te reakcje są na poziomie ciała. Gdy sytuacja traumatyczna mija niestety obrony czyli zbroja mogą pozostać. Ważna jest tu reakcja opiekuna, która może je złagodzić.

Dziecko postawione samo sobie utrwali obrony chroniąc się przed następnymi doświadczeniami. Wiele pokoleń w Polsce ma takie doświadczenia z okresu porodu i po nim. Przez wiele lat po urodzeniu dzieci były zabierane od matek i przynoszone tylko na karmienie. Były pozbawione bezpieczeństwa bliskości ciała matki, czyli jedynej rzeczy jaką znały przez 9 m-cy rozwoju. Na szczęście różne akcje w tym „Rodzić po ludzku” zmieniły sytuację.

Jak wygląda praca w łagodnej Bio-Energetyce?

Jest to praca na poziomie ciała i emocji. Techniki polegają na łagodnym dotyku, który ma za zadanie stymulować i „rozpuszczać” a nie przełamywać zbroję. W każdej chwili klient ma prawo powiedzieć NIE i przerwać pracę. Praca odbywa się na materacu, w ubraniu, co zwiększa komfort. Mogą pojawić się doznania z ciała (np. chłód, ciepło, chęć ruchu, drżenie), emocje, a nawet wspomnienia. O czym później rozmawiamy. Co ciekawe uczucie chłodu od środka jest objawem puszczania zbroi.

By proces mógł się dopełnić sesja trwa do 1 h i 30 min, czyli dłużej niż standardowa sesja psychoterapii werbalnej. Dlatego zawsze lepiej zarezerwować sobie więcej czasu na taka pracę. Ważny jest swobodny, nieuciskający ubiór.

 

zdjęcie Photo by Deniz Altindas on Unsplash